Băut, cu permisul suspendat și depășire pe linie continuă: un tânăr din Bihor a trimis două persoane la spital

Un nou episod de inconștiență pe șoselele din Bihor s-a soldat cu două persoane rănite și transportate la spital. Un tânăr de 19 ani, din comuna Petreu, este cercetat după ce ar fi produs un accident pe DN 19/B, în afara localității Dolea, în timp ce se afla sub influența alcoolului și avea dreptul de a conduce suspendat. Evenimentul rutier a avut loc joi, 25 iunie, în jurul orei 23:30.
Potrivit informațiilor transmise de IPJ Bihor, tânărul conducea un autoturism spre Suplacu de Barcău, iar la un moment dat ar fi efectuat o depășire neregulamentară, pe marcaj simplu continuu. În timpul manevrei, acesta a intrat în coliziune laterală cu un autoturism care circula regulamentar din sens opus, condus de un tânăr de 20 de ani din Prelipca, județul Suceava.
După impact, șoferul bihorean a pierdut controlul direcției, mașina a ajuns în șanț, apoi a fost proiectată înapoi pe carosabil, pe plafon. În urma accidentului, doi pasageri din autoturismul condus de tânărul de 19 ani — un tânăr de 21 de ani și o tânără de 19 ani — au suferit mai multe leziuni și au fost transportați la spital pentru îngrijiri medicale.
Testarea cu aparatul etilotest a indicat o alcoolemie de 0,26 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul șoferului de 19 ani. Acestuia i-au fost recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei exacte. Testarea rapidă pentru substanțe interzise a avut rezultat negativ.
Mai grav, în urma verificărilor, polițiștii au constatat că tânărul avea suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice. Cu alte cuvinte, nu doar că s-a urcat băut la volan, dar nici nu avea voie să conducă.
În cauză a fost întocmit dosar penal, iar polițiștii Biroului Rutier Marghita continuă cercetările, sub supravegherea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Marghita, pentru stabilirea exactă a cauzelor și împrejurărilor producerii accidentului.
Dincolo de comunicatul oficial, cazul arată încă o dată cât de periculoasă devine combinația dintre alcool, teribilism și lipsă totală de responsabilitate. Pe drumurile din Bihor, astfel de „experimente” la volan nu se termină doar cu dosare penale, ci cu oameni răniți și familii puse pe drumuri între spitale și anchete.
Sursă













